Anioły w rodzimej kulturze

Wychowując się w państwie tak intensywnie odwołującym się do tematyki wiary jak Polska, od dziecka przez podania, przekazy czy legendy odczuwamy bliskość z wielorakiego rodzaju stworzeniami mistycznymi, duchowymi lub tajemniczymi. Lwia część spomiędzy nich celebrowana jest formalnie jak np. święci, grupa z nich wyobrażana jest jako dobre stworzenia, które czujnie strzegą naszego losu i cyklicznie ochraniają nas od klęsk lub trudnych spraw.

Anioły oraz ich obraz w tradycji jest niebywale zróżnicowany. Często ukazywane są jako malutkie dzieciątka ze skrzydełkami lub też mężczyźni, mocno zbudowani i dzierżący miecz bądź odmienną broń ostrą. Religia katolicka posegregowała anioły na wiele kategorii w zależności od ich miejsca na drabienie ważności m.in. archanioły, które obejmują najdoskonalszą klasę, następnie cherubini i serafini.

W sklepach z dewocjonaliami da się odszukać sporo dzieł, które odzwierciedlają te niematerialne istoty, które znamy ze świętych ksiąg, przypowieści jak również publikacji religijnych. Wynajdziemy więc obrazy z portretami świętych, a także aniołów, wisiory, figury puszystych puttów czy także odmienne wyroby, które wyrażają nam takie postaci. To, co wybierzemy, podlega od naszych indywidualnych upodobań, a także perspektyw finansowych.

Szczególnie popularne są zazwyczaj malunki malowane na płótnie. Nadają one stylu i mocy pomieszczeniom, w których wiszą. Poza nich stosunkowo powszechnie spotykane są figury aniołów nawiązujące do wielowiekowej tradycji prezentowania figur znaczących w stabilnym materiale w formie posążka.