Archaniołowie

Pismo Święte wspomina bezpośrednio o trzech archaniołach: Michale, Gabrielu oraz Rafaelu. W początkach chrześcijaństwa oddawano hołd siedmiu archaniołom (dodatkowo czterem, o których mowa w apokryfach), lecz synody w Laodycei (361 r.n.e.) oraz w Rzymie (492 r.n.e. i 745 r.n.e.) dopuściły otoczenie kultem liturgicznym jedynie trzech z nich: Michała, Gabriela i Rafaela. Są oni uznawani za świętych, mimo iż nie są ludźmi.

Imiona archaniołów pochodzą z języka hebrajskiego. Michał (heb. Mika’el, מיכאל) oznacza „któż jak Bóg”, Gabriel (heb. Geber’el, גַּבְרִיאֵל) to połączenie dwóch wyrazów geber – silny, oraz el – Pan Bóg co tłumaczy się jako „mąż Boży”, „wojownik Boży”. Rafał (heb. Rapha’el, רפאל) oznacza „Bóg uzdrawia”.

MichałNajważniejszym z archaniołów jest Michał, który jako pierwszy wystąpił przeciw zbuntowanemu Lucyferowi. Bóg powierza mu zadania wymagające szczególnej siły. Jest towarzyszem dusz udających się do nieba, patronem kaplic cmentarnych, z tego też powodu przedstawia się go z wagami do odmierzania dobrych i złych uczynków lub z mieczem i oszczepem. Św. Michał jest jednocześnie patronem złotników i rytowników, żołnierzy, aptekarzy, krawców, szklarzy, malarzy, piekarzy, tokarzy, kupców, konstruktorów wag i pracowników banków.

GabrielGabriel jest posłannikiem Bożym. To on zawiadomił Zachariasza o tym, że przyjdzie na świat Jan Chrzciciel, to także on zwiastował Maryi Pannie narodzenie Pana Jezusa. Z tego powodu św. Gabriel jest patronem środków komunikacji i masowego przekazu (telefon, telegraf, radio i telewizja), pocztowców i posłańców. Przedstawiany jest najczęściej jako młodzieniec w białych szatach, ze skrzydłami.

RafałO archaniele Rafale wspomina Księga Tobiasza: „Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański” (Tb 12, 15). Do św. Rafała modlą się przede wszystkim chorzy, pielgrzymi i podróżni oraz aptekarze, górnicy, dekarze i marynarze. Jest wzywany do chorób oczu i zarazy. Rafała przedstawia się najczęściej jako Anioła Stróża, który czuwa nad ludźmi.

Źródło: www.niedziela.pl/artykul/8081/nd/Swieci-Archaniolowie